2025-2026 ს/წ შემოდგომის სემესტრის სტუდენტთა სამეცნიერო კონფერენციის გამარჯვებულები გამოვლინდნენ
ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტის 2025-2026 ს/წ შემოდგომის სემესტრის სტუდენტურ სამეცნიერო კონფერენციაში გამარჯვება მოიპოვეს ბაკალავრიატის საფეხურის შემდეგმა სტუდენტებმა:
I სექცია – კერძო სამართლის მიმართულება:
I ადგილი:
კაჭარავა ვალერი (სემესტრი V), მოხსენების სათაური: „უსაფრთხო შრომითი გარემო, როგორც დამსაქმებლის ვალდებულება და მისი გამოვლინების ფორმები ქართული კანონმდებლობის ანალიზის საფუძველზე“
II ადგილი:
ჭარელიძე ანა (სემესტრი III), მოხსენების სათაური: „საავტორო უფლება და ხელოვნური ინტელექტი - თანამედროვე გამოწვევები და სამართლებრივი ჩარჩოს ჩამოყალიბების აუცილებლობა“
III ადგილი:
i) თეიმურაზიანი დიმიტრი (სემესტრი V), მოხსენების სათაური: „პაციენტის ინფორმირებული თანხმობის დარღვევისას მიყენებული არაქონებრივი ზიანის ანაზღაურების ფარგლები“
ii) ნიორაძე გიორგი (სემესტრი III), მოხსენების სათაური: „გარდაცვლილი პირის ღირსების დაცვა და საკანონმდებლო ობსესია“
II სექცია – სისხლის სამართლის მიმართულება:
i) კალიჩენკო ლალი (სემესტრი VII), მოხსენების სათაური: „ფემიციდის დანაშაულის გამოძიებისა და სასამართლო განხილვის პროცედურული მექანიზმები; ეროვნული და საერთაშორისო ხედვები“
ii) ლომაშვილი ნინო (სემესტრი VII), მოხსენების სათაური: „ვირტუალურ აქტივზე კონტროლის დამყარების მექანიზმი, როგორც ფინანსური დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის ახალი ეტაპი“
გურეშიძე ლანა (სემესტრი V), მოხსენების სათაური: „სუროგაციის ექპლუატაცია, როგორც ტრეფიკინგის ფორმა-სამართლებრივ ჩარჩოში არსებული ხარვეზების შეფასება“
მახსოევი ზაზა (სემესტრი V), მოხსენების სათაური: „უპილოტო საფრენი აპარატით (დრონებით) ჩადენილი ნარკოდანაშაულის სამართლებრივი შეფასება ტექნოლოგიური განვითარების პირობებში: საქართველოს კანონმდებლობის შედარებით-სამართლებრივი ანალიზი ევროპულ და ამერიკულ სამართალთან“
III სექცია – საჯარო სამართლის მიმართულება:
ქვესექცია – ადმინისტრაციული სამართალი
i) დვალი ელენე (სემესტრი VII), მოხსენების სათაური: „„კანონიერი ნდობისა“ და „არსებულის შენარჩუნების“ პრინციპების მოქმედება ადმინისტრაციულ სამართალში“
ii) ლომაური ნინო (სემესტრი V), მოხსენების სათაური: „არაქონებრივი (მორალური) ზიანის ანაზღაურება ადმინისტრაციულ სამართალში (უზენაესი სასამართლოს პრაქტიკის მაგალითზე)
i) გოგილაშვილი მარიამ (სემესტრი III), მოხსენების სათაური: „ადმინისტრაციული ორგანოს დისკრეციული უფლებამოსილება და მისი ფარგლები“
ii) ხუჭუა ელენე (სემესტრი V), მოხსენების სათაური: „ხელოვნური ინტელექტის საჯარო მმართველობაში დანერგვის პერსპექტივა“
ნიორაძე გიორგი (სემესტრი III), მოხსენების სათაური: „საქმის გარემოებათა გამოკვლევის პრინციპის არსი ადმინისტრაციულ წარმოებაში“
ქვესექცია – კონსტიტუციური სამართალი
ღლონტი ნიკოლოზ (სემესტრი V), მოხსენების სათაური: „საკონსტიტუციო კონტროლის შესაძლებლობა კონსტიტუციის 78-ე მუხლთან მიმართებით“
ჩოგოვაძე ანანო (სემესტრი VII), მოხსენების სათაური: „სუროგაციის კონსტიტუციურ-სამართლებრივი კონტექსტი“
ლომაშვილი ნინო (სემესტრი VII), მოხსენების სათაური: „ფორმალური საკონსტიტუციო კონტროლის პერსპექტივა საკონსტიტუციო კონტროლის ქართულ მოდელში“